İnstagram Hesap Dondurma Nasıl Yapılır?

Yapılan araştırmalara göre teknolojik cihazların (Telefon, tablet, bilgisayar vb.) fiziksel ve yazılım olarak gelişmesi ile birlikte insan hayatındaki etkileri büyümektedir. Bu etkilerden en büyüğü ise sanal ortamların insanları fiziksel aktivitelerden uzaklaştırarak telefon ve sosyal medya bağımlılığı oluşturmasıdır. Sosyal Medya bağımlığı oluşan insanlar yapmaları gereken işlere veya çalışmaları gereken konularak odaklanamadıkları için ertelemek veya yapmamak durumunda kalırlar. İnsanlar zaman zaman sosyal medya hesaplarını kapatarak kafalarını dinlemek ve bazı konulardan uzaklaşmak isterler..

En çok tercih edilen ve en çok kullanıcı sayısına sahip sosyal medya platformları; Instagram, Facebook, Twitter, TikTok ve Snapchat’tir. Dünyada milyarlarca insanın, Türkiye’de ise 50 milyona yakın insanın  Instagram uygulamasını kullandığı belirtilmekte. Milyarlarca insan arasında binlerce kişi zaman zaman Instagram hesabını dondurmak veya instagram hesabını tamamen silmek istiyor. 

Sosyal Medya platformlarının hepsinde olduğu gibi Instagram uygulaması da kullanıcılarına hesaplarını tamamen silebileceği veya kısa süreliğine kapatabileceği seçenekler sunmaktadır. Ancak instagram uygulaması üzerinden bir çok kullanıcı hesap silme veya geçici olarak kapatma butonlarını bulamadıkları için sosyaly.com olarak sizler için adım adım “Instagram nasıl kapatılır” vb. soruları cevaplandırdı.

Instagram Hesap Dondurmak

Instagram hesaplarınızı kısa süreliğine tekrar açmak üzere “Geçici olarak kapatma” ya da “Instagram dorduma” olarak bilinmektedir. Sosyal medyadan uzak kalmak istediğiniz dönemlerde bu seçeneği kullanarak hesaplarınızı bir süre kapatabilirsiniz. Instagram hesabınızı dondurmanız durumunda dilediğiniz zaman oturum açarak tekrardan aktif edebilirsiniz. Hesabınızı geçici olarak kapatmanız durumunda Instagram profilinize ait fotoğraflar, yorumlar, takipçiler ve yorumlar siz tekrardan hesabınızı aktifleştirene kadar gizlenir. Instagram hesabınızı sadece bilgisayar veya mobil tarayıcısı üzerinden kapatabilirsiniz. Instagram hesabınızı dondurabilmek için hesabınıza giriş yapabiliyor, instagram şifrenizi ve kullanıcı adınızı hatırlıyor olmanız gerekmektedir. İşlem aşamalarında sizden onay almak amacı ile kullanıcı ve şifre bilgileri istenmektedir. Geçici süreliğine kapattığınız hesabınızı kullanıcı adı ve şifrenizi girerek dilediğiniz zaman tekrar aktif edebilirsiniz.

Instagram Hesap Silmek

Güvenlik nedeni ile veya farklı sebeplerle instagram hesabınızı tamamen silmek istiyor olabilirsiniz. Instagram kullanıcıların bu özelliği belirli güvenlik önlemleri kapsamında sunmaktadır. İnstagram hesabınızı silmeniz durumunda hesabınıza ait tüm takipçiler, beğeniler, yorumlar ve fotoğraflarınız kalıcı olarak silinmektedir. Instagram hesabınızı silme işlemi yaptıktan sonra size yaklaşık 1 ay süre tanınacaktır. 1 ay içerisinde hesabınıza giriş yapmaz iseniz hesabınız tamamen silinecektir. 1 ay süreniz dolmadan hesabınıza tekrar giriş yaparak erişim sağlarsanız instagram hesap silme talebiniz iptal olacaktır. Hesabınızı kalıcı olarak silmeden önce Instagram hesabınıza giriş yaparak Instagram’daki verilerinizin bir kopyasını indirmenizi tavsiye ederiz. Instagram hesabınızı 1 aylık süreyi bekleyerek silmeniz durumunda Instagram kullanıcı adınızın yeni bir kişi tarafından tekrar kayıt edilebileceğini unutmayınız.

Instagram uygulamasını kullanarak hesabı kapatmak veya silmek mümkün mü?

  • Instagram hesabınıza uygulama üzerinden bilgilerinizi girerek erişim sağlayın.
  • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede bulunan 3 çizgiye tıklayın.
  • Sırasıyla önce “Ayarlar” ardından “Yardım” sekmesine tıklayın.

Yardım sekmesine tıkladığınızda sizi otomatik olarak help.instagram.com sayfasına yönlendirecektir.

Açılan yardım merkezi sayfasında sol tarafta bulunan “Hesabınızı Yönetin” tıklayın.

“Hesabınızı Silme” seçeneğine tıklayarak “Instagram Hesabı geçici olarak kapat” veya “Instagram Hesabımı Sil” seçenekleri ile hesabınızı geçici olarak veya kalıcı olarak kapatabilirsiniz.

Instagram uygulaması üzerinde instagram hesap dondurma veya instagram hesap silme butonlarına erişemeyen bir çok kullanıcı aşağıda listelediğimiz soruların cevabını aramaktadır. Bu makalemizde bu sorularınızın cevaplarını vermeye çalıştık.

İnstagram hesabı kalıcı olarak nasıl silinir?

İnstagram hesabı nasıl silinir?

İnstagram hesabı kalıcı olarak nasıl kapatılır?

İnstagram hesabı nasıl dondurulur?

İnsagram hesabı geçici olarak nasıl kapatılır?

İnstagram bilgilerimi tamamen nasıl silebilirim?

Telefondan Instagram uygulamasını silersem hesabım silinir mi?

Instagram hesabını hemen silmek?

Instagram hesabımı kalıcı olarak sildim, tekrar açabilir miyim?

Hesabımı sildikten sonra aynı kullanıcı adı ile başka hesap açabilir miyim?

Şifremi unuttum hesabımı silebilir miyim?

Instagram hesabımı kaç gün arayla kapatabilirim?

Hesabımı sildikten sonra aynı kullanıcı adı ile başka hesap açabilir miyim?